Rozhovor s Libušou Wienkovou

V ďalšom rozhovore Vám predstavíme našu kamarátku a spolupracovníčku, ktorá výrazným spôsobom pomohla pri kreovaní OZ Ružinov Pozitív. Volá sa Libuša Wienková a už vyše 15 rokov prevádzkuje pre Ružinovčanov jazykovú školu Class a rovnako aj OZ Camp Wonderland, ktoré organizuje jazykové tábory pre deti. Okrem toho je Libuša aj zakladateľ Rodinného trhu na Jadrovej a bola ústrednou postavou prvého rodinné trhu Ružinovčanov v DK Ružinov, pretože celú akciu organizačne pripravovala. Čiže aj takto jej chceme poďakovať za to čo robí a veríme, že ešte dlho spoločne budeme robiť pre Vás akcie aj naďalej. Čiže ďakujeme Lili! :-)

Aktívne spolupracujete a pomáhate s OZ Ružinov Pozitív. Čo hovoríte na túto iniciatívu?

Naša spolupráca s OZ R+ vznikla celkom spontánne vďaka jednej burze oblečenia pre rodiny z Ostredkov na detskom ihrisku Jadrová koncom júna tohto roku. Bola to burza, ktorá veľmi nevyšla a práve to nás „nakoplo“ urobiť pre svoje okolie niečo viac. Spojili sme sily a v septembri už spolu zorganizovali 0. ročník Rodinného trhu na Jadrovej. Na tom istom ihrisku, kde v júni bolo 5 a pol človeka sa v septembri stretlo vyše 150 ľudí, najmä Ružinovčanov. Okrem predajcov oblečenia sme pozvali aj ľudí s vlastnými výrobkami. Bola to taká novinka, keďže v Ružinove dovtedy podobný trh nebol. Mnohí tu prišli podporiť svojich známych a príjemne stráviť dopoludnie. Urobili sme teda aj 1. ročník teraz v novembri vo väčšom, aby sa možnosť podporiť vlastné a lokálne výrobky dostala do povedomia Ružinovčanov viac, čo sa nám, myslím, celkom podarilo. Spojili sme to s programom pre veľkých aj malých, z výťažku finančne podporili jednu rodinku a vidíme, že má zmysel v tom pokračovať, takže sa určite dozviete, keď budeme robiť 2. ročník. (viac o trhoch nájdete na www.facebook.com/rodinnytrh)

Prečo ste si vybrali na svoju činnosť práve Ružinov?

Najprv tu manžel založil firmu v roku 2000 a od 2006 sme už Ružinovčania aj my. Obidvaja pochádzame z malých miest, kde komunita a susedia sú veľmi dôležité. A akosi nám tento pocit vo veľkom meste chýbal. Rozhodli sme sa, že si komunitu vytvoríme spolu so susedmi, keďže moja mama býva 300km od Bratislavy a manželova celá rodina až v ďalekom Holandsku. Takto si nažívame a pracujeme v prostredí, kde máme možnosť vytvárať a meniť svet okolo nás. Dúfame, že k lepšiemu.

Aké sú Vaše obľúbené miesta v Ružinove?

Na túto otázku nie je pre nás veľmi ťažké odpovedať. Každý deň sa šťastní vraciame domov do nášho bytu „zložiť kosti“. Po veľkom Bioparku na Ostredkoch zas chodíme na prechádzky so psom a deťmi a tiež viac-menej denne sme v našej jazykovke. Je to o najmä o fajn kolegoch a študentoch a tým, že sídlime v strede Ružinova, veľa ľudí to má k nám blízko aj pešo (ako sme zistili pre mnohých celkom podstatná záležitosť). Posledné 3 roky však väčšinu voľného času trávime na detskom ihrisku na Jadrovej, to je taká naša srdcová záležitosť, náš panelákový dvor. Vďaka 2 zrealizovaným grantovým projektom z MČ Ružinov a OZ Camp Wonderland sa nám podarilo urobiť zo starého zabudnutého a dávno nevyužívaného priestoru atraktívne detské ihrisko pre menšie aj väčšie deti. Tým, že je kvetinková unimobunka plná nazbieraných hračiek dostupná pre všetkých, sa o ihrisku dozvedeli mamičky a zrazu bolo všade plno džavotu. Ale najmä piknikové stoly priťahujú celé rodiny, stretávame sa tam pri domácich dobrotkách, narodeninových oslavách, či burzách oblečenia, ktoré tak trocha prerástli do spomínaného Rodinného trhu.

Čo zaujímave pripravujete do budúcnosti?

Okrem pokračovania Rodinného trhu chystáme v spolupráci s mestskou časťou neziskové projekty v angličtine pre deti z ružinovských základných škôl a tiež seniorov. Deti sa budú môcť napríklad zapojiť za určitých podmienok do súťaže a pre svoju triedu vyhrať náš týždenný intenzívny kurz Class Circus. Pre seniorov máme pripravený aj intenzívny týždeň angličtiny aj nadväzujúce kurzy. Týmito projektami by sme chceli prepojiť komunitu v Ružinove zase inak, ako je to doteraz, priniesť niečo nové. Hlavne však pokračovať v tom, čo nás nielen baví, ale má zmysel, a to je práca s ľuďmi a pre ľudí, aj po anglicky.

Ďakujeme za odpovede.

Fotka