Rozhovor s organizátormi Burzoblšáku

1. Predstavte nám prosím Vašu činnosť. Koľko už v Ružinove fungujete?

Burzoblšák je taký klasický blší trh, na ktorom je ponúkané najmä nepotrebné oblečenie, doplnky do domácnosti, starožitnosti ale aj ručne robené originálne výrobky. Hlavnou myšlienkou blšieho trhu je práve recyklácie vecí a predmetov, ktoré môžu iným ešte poslúžiť, za symbolické ceny. V prvom rade je to však komunitné podujatie, ktorého cieľom je pravidelne každý mesiac spájať obyvateľov Ružinova ale aj iných mestských častí a poskytnúť im priestor na príjemné strávenie voľného času. Zároveň však chceme touto akciou podporiť aj detské domovy, krízové centrá pre ženy či útulky pre psov, kde majú ľudia možnosť svoje veci podarovať. Pravidelne nám nechávajú oblečenie a iné nepotrebné predmety na Burzoblšáku a my ich tam potom osobne zanesieme :)

2. Čo hovoríte na iniciatívu Ružinov Pozitív?

Je to príjemná iniciatíva Ružinova, ktorá zastrešuje viacero podujatí organizovaných mestskou časťou Ružinov. Sme vďační, že napriek tomu, že akciu Burzoblšák organizujeme svojpomocne je Ružinov Pozitív ochotný našu činnosť v rámci partnerstva propagovať svojimi komunikačnými kanálmi.

3. Prečo ste si vybrali na svoju činnosť Ružinov?

Burzoblšák sme začali robiť v Ružinove najmä preto, lebo sme mali dobré zázemie v rámci 1. súkromného gymnázia, na ktorom sa akcia od počiatku konala. Pred 3 rokmi, kedy Burzoblšák pomaly začínal neboli v Ružinove podobné akcie a preto sme boli radi, že istým spôsobom obohacujeme aj kultúrno spoločenskú sféru v tejto mestskej časti. Veľa ľudí sa nás pýtalo, prečo nejdeme robiť Burzoblšák do Starého mesta. Práve to je však to: V starom meste je v súčasnosti s podobnými a inými kultúrnymi akciami pretlak. Samozrejme, je to skvelé a tešíme sa, no my sme sa nechceli zaradiť k nim. Chceli sme budovať kultúru našou udalosťou práve v Ružinove, pre ružinovskú komunitu.

4. Aké sú Vaše obľúbené miesta v Ružinove?

Určite Štrkovecké jazero, Park A. Hlinku ale aj dlhá Ružinovská ulica, ktorá končí Astronomickou – tam chodíme so psom na cvičák :)

5. Čo zaujímavé pripravujete v budúcnosti?

Začali sme blším trhom, no postupne sa akcia rozrastá a my sa snažíme aby sa u nás ľudia zdržali dlhšie a chceme im ponúknuť okrem možnosti nákupu aj pridanú hodnotu. Máme napríklad novú zónu s programom, kde sa každý mesiac koná divadelné predstavenie a program pre deti a zaujímavé workshopy pre všetkých. Okrem toho sme otvorili aj zónu s občerstvením, kde si návštevník môže posedieť, pochutiť si na káve, limonáde, domácom koláčiku alebo inej dobrote – na poslednom Burzoblšáku sme mali aj pojazdnú reštauráciu s burgrami a wrapmi. V máji budeme mať pre návštevníkov aj ďalšie prekvapenie spojené so súťažou. Určite sa preto treba zúčastniť a treba sledovať aj našu facebookovú stránku Burzoblšák alebo www.burzoblsak.sk  V budúcnosti samozrejme plánujeme program obohatiť, no je to ešte ďaleko a chceme sa tam dopracovať pokorne a postupne. Sme vďační za každého jedného predajcu a návštevníka a hlavne sme radi, keď vidíme u nás usmiatych a spokojných ľudí. To je našim cieľom.

Ďakujeme za odpovede.

Fotka